Wojna w Ukrainie – rezygnować z podróży?

Nowe obostrzenia 

            24 lutego 2022 roku przyniósł nam wielkie zmiany sytuacji we wschodniej Europie. Obserwując kolejne kroki państw i wspólnot możemy zastanawiać się na ile podróżowanie w czasie tego konfliktu może być bezpieczne. Uspokajamy: zalecenia MSZ oraz decyzje podjęte przez takie organizacje jak Polska Agencja Żeglugi Powietrznej czy ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego) wciąż pozwalają na bezpieczną organizację wypoczynku poza granicami kraju.

            Przewoźnicy muszą się liczyć z tym, że zakazy dotyczące przelotu rosyjskich i białoruskich maszyn nad Europą i Ameryką Północną oraz zamknięcie nieba nad Rosją i Ukrainą wymuszają korekty w siatce połączeń. O ile w przypadku Rosji mówimy o prawie całkowitym paraliżu lotniczych połączeń międzynarodowych to zachodnia Europa musi po prostu uwzględnić że na niektórych trasach (szczególnie azjatyckich) przelot może się wydłużyć. O ile czasu? Tutaj panuje zasada: im dalej na północ Europy położone jest lotnisko wylotu tym więcej samolot będzie musiał nadłożyć drogi. Najczęściej mówimy jednak o podróży dłuższej o kilkanaście minut.

            Jak widać bezpieczeństwo cywilnych przelotów, jako najpopularniejszej formy dotarcia w miejsce wypoczynku, obwarowane jest międzynarodowymi zasadami redukującymi jakiekolwiek ryzyko płynące z wojny w Ukrainie.

Miejsce wypoczynku

             Uniwersalnym sposobem na wybór miejsca naszego wypoczynku jest sprawdzenie rekomendacji polskiego MSZ dla danego kraju i regionu. Uspokajamy: praktycznie wszystkie najpopularniejsze kierunki urlopowe są dostępne dla turystów zaś niektóre kraje jak Turcja, Egipt, Tunezja czy Grecja mają jeszcze szerszą ofertę wynikającą z nieobecności dotkniętych sankcjami przyjezdnych z Rosji. Doświadczony doradca biura podróży powinien rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa przelotu i pobytu proponując optymalne rozwiązania dotyczące miejsca Twojego wypoczynku.

 

Zmiana planów

             Zastanawiasz się czy rozsądnym jest planowanie podróży w czasie, gdy świat zmaga się z jednym z największych konfliktów zbrojnych od dziesięcioleci? W dyskusji dotyczącej zasadności podejmowania tego rodzaju decyzji biorą udział specjaliści od spraw bezpieczeństwa, przedstawiciele branży turystycznej, organizacje pomocowe, psychologowie i  inne autorytety świata polityki i gospodarki. Rozstrzygnięcie sprowadza się do naszego indywidualnego osądu na ile wydarzenia związane z pandemią COVID-19 i obecny konflikt w Ukrainie wpływają na kondycję psychiczną naszych bliskich i nas samych. Rekomendowany sposób połączenia udziału w akcjach pomocowych z dbałością o własne potrzeby może dać odpowiedź na postawione na wstępie pytanie.

            Zapytaj w biurze podróży o ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży bez podania przyczyny. Czemu teraz jest to tak ważne? Oprócz losowych powodów zmiany planów które spotykają naszych klientów, to ta forma zabezpieczenia pozwala obecnie zmniejszyć stres związany z ostateczną deklaracją. Pozostaw sobie na dłużej pole manewru by móc w pełni czerpać z zalet wypoczynku.

Sprawdź też…